5+1 babona a mosásról - Miért ne mossunk karácsonykor?
Otthon
22/02/2021
Számos olyan, akár külföldről átvett babona és hiedelem övezi mindennapjainkat, amelyekben elődeink is hittek, és amelyeket már-már hagyományszerűen őrzünk és betartunk. Hiedelmek kapcsolódnak ünnepnapjainkhoz, az egyes évszakokhoz és napszakokhoz, de sokszor olyan tárgyakhoz és fogalmakhoz is, amikre nem is gondolnánk. Ilyen a mosás fogalma is.
- Az első mosásra vonatkozó hiedelem december 13-hoz, Luca napjához kapcsolódik. A régi Luca-ünnep ugyanis dologtiltó nap volt, tilos volt varrni, sütni és mosni.
- Más ünnepnapokra is vonatkozott a mosás tilalma. Tilos volt bármit is kimosni pénteken, különösen nagypénteken, vasárnap és egyéb egyházi ünnepeken, valamint szombatonként és keddenként is. Úgy tartja a néphit ugyanis, hogy aki ezeken a napokon mos, annak a házába vagy a levetett ruhájába belecsap a villám.
- A népi hagyományok szerint az is rosszat jelent, ha egy asszony vagy lány karácsonykor mos, illetve ruhát szárít. Arra a rúdra ugyanis, melyen a ruha szárad, a marha bőre jut fel, amit egy háziállat elpusztulásaként, tágabb értelemben pedig balszerencseként lehet értelmezni.
- Bár ez már szélsőségesebb példa, olyan babona is létezik, mely szerint karácsony és újév között, sőt, egészen vízkeresztig szerencsétlenséget jelent a mosás, mert akinek a ruhája a padláson szárad, hamarosan eltávozik az élők sorából.
- A néphiedelem szerint az újév első napján sem ajánlott a mosás, de főleg a teregetés nem, mert az balszerencsét hoz a házhoz, azaz kirázzuk a pénzt.
5+1. Ha mosás, akkor a ruhaszárításhoz kapcsolódó babona sem maradhat említés nélkül. E szerint tilos a kimosott ruhát olyan napokon kiakasztani, amikor a boszorkányok nagyon tevékenyek, így például a boszorkányok napján (április 30.), nagyhéten, pünkösdkor, karácsony szentestéjén és vízkereszt tizenkét napja alatt, mert azok szerencsétlenséget szőnek a ruhába.
Mossunk tehát jókor, okosan, és a mosást tiltó napokat töltsük inkább kreatív ötleteink megvalósításával!