Tisztító zöldségek
Tavasszal a zöldségek zamatosak, kellemesen csípősek és kesernyések. Érdekes módon pont a keserű vegyületeik segítik a máj méregtelenítő és tisztító munkáját, és nagy hatást gyakorolnak az epehólyagra is. Az emésztőrendszer beindításával pedig felkészítik a testet a nehezebb ételekre. Szeretne egy kis tisztítást ajándékozni a szervezetének? Akkor vezesse be étrendjébe a következő szezonális zöldségeket! Csak szépen, fokozatosan tegye, és engedje, hogy a teste hozzájuk szokjon. Ami mindemellett nagyon fontos: ne felejtsen el bőséges folyadékot fogyasztani, miközben ezeket a zöld finomságokat ropogtatja!
Salátafélék
A friss, házi termesztésű fejes saláták megjelenése mutatja: a könnyű ételek már úton vannak. A fejes saláta 92‑95 százalékban vizet és vitamint tartalmaz. Kiváló ásványi szilíciumforrás is, ami segíti az ízületek, a csontok és a kötőszövetek megújulását. Minél zöldebbek és sötétebbek a levelek, annál táplálóbbak. A „Mesclun” egy francia kifejezés, ami különféle zöldekből, zsenge fejes salátából, valamint más, fűszernövényekből és zöldségekből (például spenót, zöld mustár, rukkola, téli kötözősaláta, gyermekláncfű, retek) álló válogatott salátakeveréket jelent. Ezek a kis kevert kompozíciók lehetővé teszik, hogy számos növény jótékony hatását egyszerre biztosítsuk a szervezetünknek.
Gyermekláncfű
A közönséges pitypang a napraforgócsalád egyik tagja. Levelei, sárga szirmai és virághagymája mind ehető. Ez az alulértékelt „gaz” immunrendszer‑erősítő tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban egyaránt gazdag. A pitypangleveleket is azok között a keserű zöldek közt tartják számon, amelyek elősegítik a megfelelő máj- és veseműködést. Ezenkívül enyhe vizelet- és hashajtó hatásuk is van. A gyermekláncfű szívós növény: könnyen nő pázsiton, legelőkön és kertekben is. Ha van kertje, termessze és szedje le sajátját, ám ügyeljen arra, hogy inkább a zsengébb, kisebb zöldeket válassza, mert azok kevésbé keserűek. Használja fel nyersen salátakeverékekben, turmixokban vagy szendvicsekben. A legjobb zsírokkal vegyíteni, hogy elfedjük kesernyés ízét – például sajttal, avokádóval vagy olívaolajjal. A levelek rövid párolása szintén segít fanyarságuk enyhítésében.
Rukkola
A durva, borsos és mustárszerű, finom rukkola csak napjainkban került igazán előtérbe. Egyike azon zöldsalátáknak, amelyek a szezon előfutárai, és amik zsenge korukban a legédesebbek. A rukkola kénben gazdag, ami az úgynevezett „szépítő” ásvány, kitűnően tisztítja ugyanis a májat és a bőrt. Emellett remek rost-, antioxidáns-, B‑vitamin-, cink-, réz-, vas-, magnézium-, foszfor-, kálium- és mangánforrás. Az ókorban úgy tartották, hogy fokozza a nemi vágyat is.
Vízitorma
Ez a zöld növény általában folyók és tavak mellett terem. Az egyik legrégebbi leveles zöldség, amit fogyasztunk. Az 1800‑as években reggeliként szolgálták fel a brit gyári munkásoknak, hogy meggyógyítsa az összes meglévő nyavalyájukat. A vízitorma intenzív tápláló hatásának hátterében az áll, hogy bővelkedik K‑vitaminban, kalciumban, béta‑karotinban, vasban és magnéziumban. Érdekes módon remek növényalapú jódforrás, ami segít szabályozni a szervezet anyagcseréjét. Mindezek mellett quercetin nevű flavonoidot is tartalmaz, amiben antihisztamin és gyulladáscsökkentő is van. Egyszerűen csak pároljuk vagy főzzük bele levesbe, hogy kevésbé legyen keserű íze.
Retekfélék
A retekfélék nagy mennyiségben tartalmaznak C‑vitamint, így segítséget nyújthatnak a megfázás és a légúti fertőzések ellen vívott küzdelemben – illékony étereik természetes módon oldják fel a nyálkát és más váladékokat is. Ezek a gumós zöldségek káliumban gazdagok, így kitisztítják a vesét, illetve kiürítik az epe- és a veseköveket is. Alacsony a kalóriatartalmuk, ráadásul kén- és kovasavforrások, amik egészségesebbé teszik a bőrt, a hajat és a körmöket. Fogyasszuk őket nyersen, és olyan zsengén, amennyire csak lehet. Adjuk rukkolasalátához eperrel és pirított szezámmagokkal.
Cukorborsó
Ez az ízletes tavaszi zöldség zsírban szegény és rostban gazdag. A cukorborsó is borsóféle, tehát kiváló C‑vitamin-forrás. Magas a cukortartalma, ami viszont gyorsan keményítővé válik, tehát ahhoz, hogy megőrizze édes ízét, fogyasszuk el a lehető leghamarabb. A legjobb nyersen, uzsonnára vagy tízóraira humusszal, de kitűnő salátákhoz is.